Terapia 2RT

Terapia 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) to nieinwazyjny zabieg laserowy
stymulujący naturalny, biologiczny proces regeneracji oka

Celem Terapii 2RT jest leczenie wczesnych stadiów zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Zabieg ten wykonuje się w gabinecie okulistycznym, a czas jego trwania nie przekracza zazwyczaj 10 minut.

Jak działa 2RT?

Zabieg 2RT wykonuje się za pomocą nanosekundowych impulsów światła laserowego o niskiej energii, skierowanych na małe, ściśle określone obszary zewnętrznej części plamki żółtej.

Badania kliniczne wykazały, że stosowanie światła laserowego 2RT poprawia funkcjonowanie zarówno oka leczonego, jak i nieleczonego. U wielu pacjentów odnotowuje się również zmniejszenie liczby druzów.

W konwencjonalnej terapii laserowej siatkówki oka wykorzystuje się milisekundowe impulsy wiązki zabiegowej.

Dla porównania, w terapii 2RT stosowane są nanosekundowe impulsy światła laserowego o niskiej energii, których zadaniem jest wywołanie pożądanego działania terapeutycznego, przy jednoczesnej ochronie wrażliwych struktur oka, przed uszkodzeniami koagulacyjnymi.

Jak wygląda zabieg?

2RT to zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i niewymagający pobytu w szpitalu. Zabieg jest bezbolesny. Pacjent może odczuwać niewielki wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego po umieszczeniu soczewki kontaktowej, jednak w żaden sposób nie odczuje działania samego lasera.

Bezpośrednio przed jego rozpoczęciem, lekarz okulista podaje krople, których zadaniem jest przygotowanie oka do zabiegu.

Następnie na oku umieszczana jest soczewka kontaktowa, a impulsy światła laserowego 2RT przesyłane są za pośrednictwem mikroskopu.

Podczas zabiegu, pacjent będzie słyszał impulsy jako krótkie kliknięcia, może również dostrzec jasne błyski wiązki celowniczej lasera, używanej przez okulistę, w celu prawidłowego skierowania wiązki zabiegowej.

Po zabiegu

Zabieg 2RT nie jest inwazyjny, dlatego wkrótce po nim pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności. Lekarz będzie ponownie sprawdzał stan oka w czasie okresowych wizyt kontrolnych.

Należy jednak pamiętać, że leczenie AMD to ciągły proces, trwający przez całe życie pacjenta, dlatego nawet po przeprowadzeniu zabiegu 2RT konieczne będzie odwiedzanie okulisty co trzy-sześć miesięcy.

Działania uboczne terapii 2RT

Każdy zabieg wykonywany na oku niesie ze sobą ryzyko wystąpienia działań ubocznych, podobnie jest również w przypadku lasera 2RT. Przed zabiegiem zaleca się omówienie z okulistą możliwych korzyści i zagrożeń związanych z tą metodą leczenia.

Na drodze badań klinicznych wykazano, że powikłania lub działania niepożądane, związane z metodą 2RT, zarówno te występujące w trakcie, jak i po zakończeniu zabiegu, występują niezwykle rzadko.

Odnotowano jeden przypadek miejscowego krwawienia z siatkówki w czasie trwania zabiegu, jednak nie spowodował on żadnych negatywnych skutków dla pacjenta, ani nie wymagał dodatkowego leczenia.

Kwalifikacje do zabiegu 2RT

Jak w większości zabiegów, w pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie badania oczu, w celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu 2RT. Konsultacja z okulistą pomoże określić szereg czynników decydujących o tym, czy 2RT będzie właściwą metodą leczenia.

Wczesne Stadium AMD

Duże nagromadzenie złogów pod plamką (zwanych druzami) oraz/lub nieprawidłowości pigmentowe, takie jak jasne lub ciemne punkty w obrębie plamki 2-5.

Źrenice

Rozszerzenie źrenicy powyżej 5 mm w oku wymagającym leczenia.