Rodzaje AMD

Obecnie wyróżnia się dwie postacie AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to postać sucha oraz wysiękowa postać AMD.

Wczesna postać AMD

AMD we wczesnej postaci jest bardzo trudne do zdiagnozowania, ze względu na niewielkie objawy (często bagatelizowane). Do najczęstszych należą niewielki spadek kontrastu i ostrości widzenia.

Diagnostyka wczesnej postaci AMD polega na badaniach psychofizycznych, które mogą wykazywać obniżoną funkcję siatkówki. Wczesna postać schorzenia nie jest wykrywalna w badaniach oftalmoskopem.

Aby potwierdzić rozpoznanie zwyrodnienia plamki we wczesnym stadium należy przeprowadzić badanie tomografii. We wczesnej postaci dochodzi do gromadzenia się depozytów w przestani błony Brucha tworząc tzw. druzy, oraz do hiper/hipopigmentacji RPE.

Sucha postać AMD

W suchym AMD komórki plamki są uszkodzone z powodu braku składników odżywczych oraz odkładnia się druz. Uszkodzenie wzroku postępuje powoli, a chory nie odczuwa bólu, w konsekwencji następuje utrata postrzegania przedmiotów znajdujących się w centrum pola widzenia.

Jest to najczęstsza postać AMD, występująca u ok. 90% osób cierpiących na zwyrodnienie plamki. Szacuje się, że w ok. 10% przypadków, postać sucha AMD rozwinie się do postaci wysiękowej AMD.

Leczenie suchej postaci AMD polega na zahamowaniu rozwojowi choroby stosując leki poprawiające ukrwienie oraz stosując dietę obniżającą cholesterol bogatą w witaminy A i E, selen, cynk oraz kwasy omega-3.

Wysiękowa postać AMD

Najbardziej zaawansowana postać AMD. Występuję w przypadku ok. 10% osób u których stwierdzono zwyrodnienie plamki. W wysiękowym AMD naczynia krwionośne nieprawidłowo rozwijają się pod plamką żółtą, zaczynają krwawić, przeciekać a w rezultacie oprowadzą do bliznowacenia, powodując uszkodzenie komórek siatkówki.

Ta postać choroby postęp uje bardzo szybko, a zbagatelizowane objawy i brak leczenia prowadzi do pogorszenia widzenia nawet w przeciągu kilku dni. W końcowym stadium choroby następuje całkowita utrata widzenia centralnego (na wprost), zwana często ślepotą praktyczną.

Terapia polega na podawaniu poprzez iniekcje doszklistkowe leków hamujących czynniki wzrostu śródbłonka naczyń krwionośnych, często stosowana są również terapia fotodynamiczna, fotokoagulacja laserem argonowym i termoterapia przez źreniczna. Ponadto zaleca się stosowania diety podobnej jak przy pozostałych postaciach AMD. Leczenie wysiękowej postaci AMD polega na zatrzymaniu procesu zwyrodnienia plamki.

Typowe objawy zwyrodnienia plamki

Problemy z widzeniem
Rozmycie / zakrzywienie linii prostych
Nieostre widzenie na środku obrazu
Martwe punkty w polu widzenia

Metody leczenia AMD

Do niedawna nie było skutecznej metody leczenia wczesnej postaci AMD

Zahamowanie postępu choroby

Stosowane zalecenia miały na calu zahamowanie postępu choroby, oraz (w niektórych przypadkach) subiektywną poprawę widzenia.

Odpowiednia Dieta

Zalecano przede wszystkim zdrowy styl życia, dietę bogatą w witaminy A i E, kwasy omega-3, minerały (selen i cynk), a także suplementację luteiną.

Od 2015 roku, na polskim rynku jest już dostępna technologia 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy), która w nieinwazyjny sposób stymuluje siatkówkę do autoregeneracji, a więc do leczenia wczesnej postaci AMD.

Dowiedz się więcej na temat leczenia